Typy choroby Alzheimera - psychiatria funkcjonalna

Katarzyna Binkowska - Michalik
specjalista psychiatra, medycyna funkcjonalna
Przejdź do treści
   Skąd się bierze choroba Alzheimera?

   Czy ktoś z nas zna osobę, która została wyleczona z choroby Alzheimera? Na całym świecie miliony ludzi choruje, a liczba wyleczonych  równała się do tej pory zeru. Choroba ma charakter postępujący i nieuchronnie prowadzi do coraz większego inwalidztwa, niesamodzielności, całkowitej zależności od opiekuna i w końcu, niestety, do śmierci. Objawy choroby Alzheimera pod postacią zaburzeń pamięci powstają w wyniku odkładania się białka zwanego amyloidem w komórkach kory mózgowej, niszcząc komórki mózgowe i prowadząc do ich zaniku. Ale dlaczego tak się dzieje? Dlaczego amyloid powstaje i odkłada się z mózgu?  Okazuje się, że powstaje on jako substancja  chroniąca nasz mózg przed trzema głównymi czynnikami metabolicznymi i toksycznymi: stanem zapalnym (np. przewlekłe infekcje wirusowe, choroby autoimmunologiczne), zaburzenia troficzne (np. niedobór wit. D, niedoczynność tarczycy) czy ekspozycja na toksyny (np. rtęć, pleśń).

   Doktor Dale Bredesen w swoim programie pod nazwą ReCode podzielił chorobę Alzheimera na 6 podtypów w zależności od przyczyny choroby:

1. typ „gorący”- zapalny- związany ze stanem zapalnym w organizmie

2. typ „zimny” - atoficzny- związany z zaburzeniami hormonalnymi

3. typ „paskudny”(oryg. vile)- toksyczny, najtrudniejszy w leczeniu

4. typ „blady”- związany ze zmianami w naczyniach mózgowych

5. typ „ogłuszony” (oryg. dazed)- po urazach głowy

1,5 . typ „słodki”- mieszanka typu 1 i 2 – związany z cukrzycą, insulinoopornością w mózgu (a głównie w hipokampie- czyli części mózgu odpowiedzialnej za pamięć).

   U większości osób nie występuje jeden typ, ale ich mieszanka tj. pacjent ma wykładniki świadczące o istnieniu kilku ww typów. Założenia programu ReCode są takie jak całej medycyny funkcjonalnej: szukamy odpowiedzi na pytanie dlaczego choroba powstała i leczymy jej przyczynę.
Wróć do spisu treści